Lapsille: 1000 ja yksi yötä
Teemasarjan elokuvat ja esitysajat
Tuhannen ja yhden yön sadut ovat kokoelma itämaista kertomaperinnettä, joka rantautui Eurooppaan 1700-luvulla. Sen kuuluisimpia kertomuksia on tarina köyhästä Aladdin-pojasta, jonka noita houkuttelee noutamaan taikalampun synkeästä luolasta.
Tarinasta on tehty lukemattomia variaatioita ja elokuvia. Tuoreimmassa muistissa on Disneyn Aladdin-animaatiotrilogia, jonka aloitti vauhdikkaasti John Muskerin ohjaama Aladdin (1993).
Boris Rytsarevin Aladdinin taikalamppu (1967) on puolestaan Neuvostoliiton lastenelokuvatuotannon komea voimannäyte. Siinä Aladdin-pojan, kauniin prinsessan ja pahan velhon kohtalot kietoutuvat toisiinsa sadun tunnelmaa tihkuvissa itämaisissa ympäristöissä ja värikylläisissä maisemissa.
Tarinan näyttävässä animeversiossa Aladdinin taikalamppu (Yoshikatsu Kasai,1979) yksinhuoltajaäidin jengiytyneestä pojasta sukeutuu vastuullinen nuori sankari lampun hengen ja kauniin prinsessan siivittämänä.
Tuhannen ja yhden yön saduissa on myös rohkea merenkävijä Sinbad. Nathan Juranin Sinbadin uudet seikkailut (1958) -elokuvassa on osia kaikista seitsemästä Sinbad-tarinasta ja Odysseustakin sivutaan kohtauksessa, jossa Sinbadin laiva ohittaa demonien saaren.
Technicolor-väreissä upeasti säteilevä elokuva on vanhan Hollywoodin käsityöperinteen vahva näyte. Sinbadin seikkailuja visualisoi erikoisefekti- ja stop motion animaatiomestari Ray Harryhausen ja dramaattisen musiikin teki Hitchcock-säveltäjänä tunnettu Bernard Herrmann.
Orionin ensiesityksenä sarjassa nähdään saksalaisen animaatiolegendan Lotte Reinigerin Prinssi Ahmedin seikkailut (1926), yksi ensimmäisistä pitkistä animaatioista. Afrikkalaisen noidan juoni lennättää Bagdadin prinssi Ahmedin kauas kotoaan Wak Wakin saarelle, jossa hän rakastuu kauniiseen prinsessaan. Neitoon iskee silmänsä myös Kiinan keisari. Upean siluettianimaation näyttävät värit ovat tuoreen restauroinnin tulos.
Pasi Nyyssönen
- Orionin kevät 2012
- Esityskalenteri
- Mediakasvatus
- Aluesarjat
- Kino Tulio
- Vuokraa Orion
- Verkkokauppa
- Esitysarkisto
- Kevät 2011
- Teema-arkisto
- Kesä 2010
- Kevät 2010
- Elokuvan historia
- Kauhutähtiparaati
- Lajien hurma
- Näkökulmia ranskalaiseen elokuvaan
- Kinokonsertissa Just One Kiss
- Lapsille: 1000 ja yksi yötä
- Docpoint: Robert Flaherty
- Docpoint: Aho & Soldan
- Black History Month
- Seksuaalisuus valkokankaalla
- Venetsian karnevaalit
- Lapsille: Pixar
- Michael Winterbottom
- Tekijän toiveet: Lukas Moodysson
- Ranskalainen animaatio
- Jean-Pierre & Luc Dardenne
- Dokumentin ytimessä
- Leo Tolstoi
- Nicolas Winding Refn
- Lapsisotilaat
- Balkan: Dusan Makavejev
- 'Huvin vuoks' – Kuvataidetta valkokankaalla 24.4.
- Syksy 2011
- Kesä 2011
- Syksy 2009
- Syksy 2010
- Kino Tulio - menneet esityssarjat
- Kuukauden nettivieras
- Yhteystiedot
Esityskalenteri
Seuraavaksi Orionissa
Lue lisää elokuvista ja osta liput.
| lauantai 11.02.2012 | 18:35 | BERLIININ TAIVAAN ALLA | Verkkomyynti on päättynyt 30 minuuttia ennen näytöksen alkua. | 20:55 | URGH! A MUSIC WAR |
| sunnuntai 12.02.2012 | 16:00 | KAHLEKUNINGAS | 18:00 | KINOKONSERTTI: PELLEAS ET MELISANDE | 20:00 | MILJOONA |
Kaikki näytökset löydät näytösluettelosta
