Jussit 2009
KAVA esittää alkuvuoden Jussi-ehdokkaat yhdeksän elokuvan sarjassa.
Teeman elokuvat ja esitysajat
Rööperi pohjaa Harri Nykäsen ja Tom Sjöbergin haastatteluromaaniin. Päähenkilöt ovat Helsingin pahamaineisen kaupunginosan muistelevia rosvoja ja poliiseja. Aleksi Mäkelän elokuva kuvaa ammattirikollisten elämää kaupungissa ja maailmassa, joita ei enää ole.

Liikkumavara on vuoden kohutuimpia dokumentteja. Annika Grofin kansakunnan poliittista elämää valottava dokumentti kuvaa eduskunnan työtä ja toimintaa aikana, jolloin kansa tietää siitä vähemmän kuin koskaan. Politiikka on dokumentin arvoinen aihe.
Maata meren alla on Lenka Hellstedtin ohjaama draama aikuistumisesta, perhesiteistä, rakkauden kaipuusta ja hyväksytyksi tulemisesta. Suomessa ja Berliinissä kuvatun kasvutarinan hersyvä komiikka syntyy arjen pienistä asioista. Samalla se on kuvaus kulttuureista, etnisyydestä ja identiteetistä.
Muukalainen on Jukka-Pekka Valkeapään kiitelty esikoiselokuva. Elokuvakerrontaan luottava tarina kertoo petoksesta, rakkaudesta ja uskollisuudesta. Äidin ja pojan elämä muuttuu, kun syrjäiselle kotitilalle saapuu turvapaikkaa tarvitseva muukalainen luoti kyljessään. Tuntematon saa turvapaikan, sillä hän tuo viestin isältä vankilasta.

Kielletty hedelmä on Aleksi Bardyn käsikirjoittama ja Dome Karukosken ohjaama tarina rajojen rikkomisesta ja vapauden etsimisestä. Kaksi aikuisuuden partaalla elävää nuorta tyttöä joutuu elämänsä seikkailuun. Maaseudun uskonnollisessa perheessä lapsuutensa viettäneet tytöt karkaavat kotoaan kesäiseen pääkaupunkiin. He etsivät sitä, mikä heiltä on aiemmin kielletty: vapautta ja ensimmäisiä suuria kokemuksia.
Ralliraita on Markku Pölösen "rillumarei-elokuva", juurevaa kansantaidetta, jonka kanssa kriitikoiden on vaikea elää. Pölösen komediassa autojen ja niiden varkauksien ekspertti "Luumu" karkotetaan autottomalle maaseudulle, mutta kiemuraisten teiden varsilta löytyy mahdollisuus uuteen elämään ralliautoilun parissa.
Toinen jalka haudasta on Johanna Vuoksenmaan ohjaama rakkautta ja menettämisen pelkoa komedian keinoin tarkasteleva elokuva. Haudanvakavasta asetelmasta, kuolemaan johtavasta sairaudesta, kehkeytyy vauhdikas, humoristinen ja uskottava komedia, jossa elämä ja kuolema saavat potkua kintereisiin parisuhteiden, ryhmäterapian, unelmien ja niiden toteuttamisen näkökulmista.

Postia pappi Jaakobille on taitavan Klaus Härön pieni suuri elokuva. Armahdettu elinkautisvanki Leila saa työpaikan syrjäisestä pappilasta. Leilan ja sokeutuneen pappi Jaakobin välille syntyy sydäntäriipaiseva suhde, vaikka Leila on tottunut pitämään huolta vain itsestään. Elokuva on vahva kriitikkomenestys.
Täynnä Tarmoa on Oskari Pastilan kiitelty urheiludokumentti. Puheet konkurssin partaalla heiluvan koripallojoukkue Porvoon Tarmon ympärillä ovat suuret, mutta managerointi vähintäänkin kyseenalaista. Elokuva kertoo kuinka realismi korvaantuu urheilun sykkeessä miehisellä bisneksellä, jossa kaikki "hoidetaan kuntoon" – tai sitten ei.
Jari Sedergren
- Kevät 2010
- Esityskalenteri
- Kuukauden nettivieras
- Tapahtuma-arkisto
- Aluesarjat
- Vuokraa Orion
- Yhteystiedot
- Pääsyliput
- Verkkokauppa
- Mediakasvatus
- Esitysarkisto
- Syksy 2009
- Tervetuloa Orioniin!
- Kauden teemat
- JUHLAVIIKOT: Vasili Shukshin
- JUHLAVIIKOT: Ihmisen kohtalo
- JUHLAVIIKOT: Kinokonsertti lapsille
- Uke-Cinema
- Lapsille klassikoita ja animaatioita
- Walt Disney 2
- Itäblokin musikaalit
- Raymond Chandler ja film noir
- Kino Metsä
- Keltainen kirjasto 55 v
- Josef von Sternberg
- Hanif Kureishi
- Intialaiset naisohjaajat
- Venäläisen elokuvan historia
- Robert Bresson
- Åke Lindman in memoriam
- Paul Newman in memoriam
- Tekijän toiveet: Jukka-Pekka Valkeapää
- Kuuba
- Berliinin muurista 20 v
- Pablo Picasso
- Dokumentin ytimessä
- Elokuvan historia
- Uutta ranskalaista
- Tarantino Connection II
- Lottaelokuvat
- Jussit 2009
- Ilmar Raag: Klas
- Syksy 2009
